Wywiadówka z Matką Dentystką

Dziś mam dla Was coś innego. Przeprowadziłam wywiad z Karoliną Janowską-Kroner, którą być może kojarzycie pod pseudonimem Matka Dentystka ( na instagramie @matkadentystka ).

Chciałam napisać tutaj tekst o tym jak ważne jest dbanie o ząbki, właściwie od samego początku. Na wiele kwestii lekarze uczulają nowe mamy, przestrzegają i instruują. Temat higieny jamy ustnej jednak jest mocno pomijany. Trzeba samemu szukać informacji. Pomyślałam, że fajniejszą formą od moich wypocin będzie wywiad z osobą kompetentną w danej dziedzinie. Któż mógłby temat lepiej przybliżyć niż sama Matka Dentystka : )

Wywiad ten rozpoczyna również serię wywiadów, które będę tutaj publikowała :) Mam nadzieję, że się spodobają i nieco pomogą rozwiać początkowe wątpliwości.

 

Zaczynamy!

Kiedy powinno się zacząć myć ząbki?

Ząbki szczoteczką myjemy od momentu, kiedy tylko pojawią się w buzi, ale dbanie o higienę jamy ustnej należy zacząć o wiele wcześniej! Tak na prawdę od pierwszych dni życia dziecka przyzwyczajamy je (oraz siebie) do regularnych zabiegów higienicznych w obrębie jamy ustnej. Bezzębne dziąsełka przemywamy gazikiem zwilżonym wodą przegotowaną (lub rumiankiem). Gdy pojawi się pierwszy ząb wprowadzamy szczoteczkę oraz pierwszą pastę. Szczoteczka ma być miękka, dostosowana do wieku dziecka, z odpowiednio małą główką i wygodnym uchwytem dla rodzica. Co do pasty polscy specjaliści stomatologi dziecięcej rekomendują by była to pasta z fluorem o stężeniu 1000 ppm. Nakładamy jej na szczoteczkę minimalną ilość – dosłownie lekko brudzimy włosie szczoteczki. 

 

A tutaj znajdziecie listę past z fluorem o stężeniu 1000 ppm – klik

Czy smoczek faktycznie powoduje wady zgryzu?

Nadużywany smoczek może predysponować do powstania wad zgryzu, ale nie można na niego jednoznacznie zwalić winy za powstanie tego zaburzenia. Rozsądne używanie smoczka czyli: minimalizowanie czasu jego używania, dobranie odpowiedniego rozmiaru do wieku dziecka, zrezygnowanie z niego przed ukończeniem pierwszego roku życia nie powinno odbić się mocno na stanie uzębienia dziecka. Pamiętajmy, że poza smoczkiem są też inne czynniki które predysponują do powstawania wad zgryzu. Są to m.in. : ssanie kciuka, utrata zębów z powodu próchnicy, zbyt miękka dieta u dziecka, używanie butelki przez 2-3 latków.

Czy szczoteczki soniczne i elektryczne są bezpieczne?

Szczoteczki elektryczne rotacyjne oraz soniczne używane zgodnie z przeznaczeniem są jak najbardziej bezpieczne. Niebezpieczne za to jest unikanie mycia zębów ;) Szczoteczkami elektrycznymi łatwiej i szybciej oczyścimy zęby, można je używać od pierwszego ząbka o ile dziecko się oczywiście nie boi. Na początek dobieramy najmniejszy rozmiar główki i ustawiamy najmniejsze „obroty”. 

Co, jeśli dziecko nie chce myć ząbków? A metody „na naleśnika” kończą się piskiem, krzykiem i wielkim płaczem?

Może najpierw opiszę na czym polega metoda „na naleśnika”. Maluszka po kąpieli owijamy w ręcznik z kapturkiem i kładziemy sobie na przedramieniu – w ten sposób mamy dobry wgląd do buzi a maluch czuje się bezpiecznie. Gdy tak myjemy ząbki, dziecko jest w bardzo stabilnej pozycji, blisko nas. Kiedy ta ani każda inna metoda mycia zębów u Waszego dziecka się nie sprawdza… trzeba znaleźć inną, która w końcu się sprawdzi. Wierz mi – łatwiej umyć niewspółpracującemu dziecku zęby niż je leczyć w gabinecie.

Jakie są najlepsze przekąski dla ząbkującego dziecka?

Z moich matczynych doświadczeń wynika, że ząbkujące dziecko nie specjalnie ma ochotę jeść. Co najwyżej pierś i to najchętniej co 15 minut ;) Ale skoro już przy przekąskach dla dzieci jesteśmy to obowiązują nas ogólne zasady zdrowego odżywiania. Skupmy się na najmłodszych – często widzimy dzieci w wózkach z bułką, chrupkami, biszkopcikami. To posiłki wygodne do podania i łatwo dostępne gdy przebywamy z dzieckiem poza domem.  Niestety są to pokarmy przetworzone, pełne cukrów i bardzo długo zalegające na zębach – czyli sprzyjają rozwojowi próchnicy. Na pewno lepszym wyborem na przekąskę jest świeży owoc lub warzywo ale nie w formie musu lecz pokrojone w kawałki. Cukier zawarty w owocach w postaci musu jest tzw. cukrem zewnętrznym, łatwo dostępnym dla bakterii. A jeżeli już wybieramy mus, lepiej podać go dziecku łyżeczką niż bezpośrednio z tubki. W ten sposób unikamy niepotrzebnie długiego kontaktu musu z ząbkami. Jeżeli lubimy pichcić można pomyśleć nad przekąskami łatwymi do uchwycenia dla dziecka – placuszki, babeczki. Są łatwe do zapakowania i mamy pewność że zostały wykonane ze zdrowych produktów.

Kiedy powinno się udać na pierwszą wizytę do dentysty?

Pierwsza wizyta z dzieckiem w gabinecie powinna odbyć się gdy pojawi się pierwszy ząb. Nie czekamy na to aż pojawią się wszystkie mleczaki albo jak coś zacznie dokuczać. Wtedy jest zdecydowanie za późno. Pierwsza wizyta jest w głównej mierze dedykowana rodzicom. W jej trakcie mają się dowiedzieć jak prawidłowo dbać o higienę jamy ustnej swojego dziecka.

Co powinien dentysta sprawdzić? Jak się przygotować?

Podczas pierwszej wizyty samo badanie (jeżeli w ogóle się odbędzie) będzie jej najkrótszą częścią. Podczas tego spotkania dużo ważniejsza jest część teoretyczna. Jeżeli macie konkretne pytania do stomatologa spiszcie je na kartce – czasem z nerwów to i owo może umknąć z głowy. Zabierzcie ze sobą także książeczkę zdrowia i poproście o wpis. Lekarz zapyta o ogólne zdrowie dziecka, przebieg ciąży oraz porodu. Zapyta o dietę dziecka, udzieli odpowiednich zaleceń dot. diety oraz dbania o higienię jamy ustnej. 

Co powoduje próchnicę?

Za próchnicę odpowiedzialne są bakterie – głównie paciorkowce oraz Lactobacillus acidophilus. Bakterie te z cukru, który przechodzi wraz z pokarmem przez nasze usta, produkują kwas, który rozpuszcza szkliwo naszych zębów. Gdy proces rozpuszczania zachodzi często dochodzi do trwałego uszkodzenia szkliwa. Powstaje ubytek, który drąży  w głąb zęba i go niszczy. 

Dlaczego tak istotne jest aby zapobiegać próchnicy?

Istotą zapobiegania próchnicy jest możliwość czerpania jak najdłużej radości i korzyści ze zdrowego uśmiechu. Zęby są istotnym elementem naszego układu pokarmowego – odpowiadają za wstępną mechaniczną obróbkę pokarmu. Ponadto biorą bardzo ważną rolę podczas mowy. Są istotnym aspektem estetycznym. Przedwczesna utrata zębów pociąga za sobą szereg powikłań. Dlatego tak istotne jest dbanie o uśmiech, a najłatwiej i najtaniej to osiągnąć poprzez zapobieganie.

Jakie choroby wywołuje próchnica?

Najczęstszym powikłaniem nieleczonej próchnicy jest stan zapalny miazgi. Taka diagnoza wymaga przeprowadzenia leczenia kanałowego lub usunięcia zęba. Zaniechanie tematu zazwyczaj doprowadza do przeniesienia się stanu zapalnego poza ząb, przez korzenie do kości. Takie stany zapalne bardzo często kończą się obrzękiem i koniecznością interwencji chirurgicznej (nie wspominając już o tym, że są bardzo bolesne). U dzieci takie sytuacje są bardzo niebezpieczne ponieważ bardzo szybko się rozprzestrzeniają na sąsiednie okolice.

Stany zapalne w jamie ustnej mogą być także źródłem pierwotnym tzw. choroby odogniskowej. To taka sytuacja gdy problem przy zębach wywołuje problemy w zupełnie odległych tkankach np. sercu, nerkach, wątrobie. Może się to także przekładać na problemy z płodnością.

O czym jeszcze powinien wiedzieć rodzic małego, ząbkującego dziecka?

Ząbki nie muszą pojawiać się w książkowej kolejności, nie stresujcie się gdy zamiast dolnej jedynki pierwsza będzie górna dwójka. Podczas używania żeli na ząbkowanie wybierajcie te bez cukru w składzie. Niepożądanym składnikiem jest także środek znieczulający. Zaopatrzcie się w różnego rodzaju gryzaki – nigdy nie wiadomo który akurat przypasuje danego dnia. Schłodzony gryzak to jak najbardziej dobry pomysł, ale zamrażanie go jest niewskazane. Możecie także pomóc ząbkującemu dziecku masażem – silikonowa nakładka na palec świetnie się do tego nada. Na kilka dni przed pojawieniem się zęba Wasz maluch może nie być zadowolony podczas codziennej toalety. Najlepiej zlokalizujcie wrażliwe miejsce i zostawcie je sobie na koniec mycia. Gdy pojawi się temperatura wykluczcie u pediatry poważniejszą infekcję. A gdy na termometrze pojawi się więcej niż 38 stopni, podajcie syrop przeciwgorączkowy.

 

Jak jeszcze możemy zapewnić dziecku piękny, zdrowy uśmiech?

Podstawą dbania o uśmiech jest codzienna toaleta wykonywana przez rodzica. Kluczowa jest zdrowa dieta, unikanie niepotrzebnych cukrów prostych, wykształcenie zdrowego nawyku picia wody. Nie można zapomnieć o regularnych kontrolach i zabiegach profilaktycznych prowadzonych w gabinecie takich jak lakierowanie czy lakowanie. Gdy znajdziecie się w grupie zwiększonego ryzyka wystąpienia próchnicy lekarz dopasuje dla Was indywidualny plan higieny i wprowadzi dodatkowe środki ochronne. Pod żadnym pozorem nie wolno zaniechać leczenia mleczaków, ich kondycja ma bardzo duży wpływ na zdrowie i wygląd zębów stałych. 

Bardzo dziękuję za rozmowę! Więcej informacji i świetnych artykułów znajdziecie na http://matkadentystka.pl

Koniecznie zajrzyjcie : )