Recenzja – fotelik Avionaut model AeroFIX RWF

Emka rośnie jak na drożdżach, nosidełko samochodowe przestało wystarczać (zarówno w kwestii wygody jak i bezpieczeństwa) – przyszedł więc czas żeby rozejrzeć się za pełnoprawnym fotelikiem samochodowym.

 

Dzięki uprzejmości firmy Avionaut mamy możliwość testować model AeroFIX RWF.

Przy pierwszym (i każdym kolejnym) kontakcie fotelik robi świetne wrażenie – jest duży, miękki gdzie trzeba, zapewnia prawidłowe podparcie w odpowiednich miejscach – wręcz “otula” dziecko, co daje poczucie bezpieczeństwa, a Emka nie marudzi, co zdarzało się w innych modelach.

Jakość wykonania jest na najwyższym poziomie – nic nie skrzypi, nie ma luźnych, hałasujących elementów, fragmenty obite gąbką nie odkształcają się przy częstym użytkowaniu.

Również tapicerka jest bardzo miła w dotyku i łatwo się czyści, co przy małym dziecku jest zdecydowanie zaletą. Design uzupełniają estetyczne srebrne łyżwy po bokach oraz delikatne hafty (między innymi na zagłówku). Generalnie z wyglądu fotelik jest dyskretny i elegancki, nie razi w oczy żarówiastymi kolorami. Jest prosto – ale zdecydowanie nie prostacko.

AeroFIX RWF posiada także regulowany na wysokość zagłówek, więc fotelik rośnie razem z dzieckiem.

Z pewnością ważnym czynnikiem, szczególnie teraz, kiedy temperatury przekraczają 35 stopni w cieniu, jest odpowiednia wentylacja – która w foteliku od Avionaut jest rozwiązana bardzo dobrze – “skorupa” fotelika jest dziurkowana po bokach i bezpośrednio pod plecami dziecka, więc podróżowanie przy aktualnej pogodzie nie jest dla Emmy katorgą.

Bardzo spodobały nam się pasy bezpieczeństwa – raz, że są wykonane z bardzo przyjemnego w dotyku materiału, a nie standardowego twardego, wręcz “ostrego”. Są mocne, ale delikatne, więc z pewnością nie podrażnią skóry dziecka. Dwa – bardzo łatwo się je zapina i reguluje. Emma nie jest specjalnie cierpliwa w kwestii umieszczania jej w fotelikach, rozluźniania pasów, zapinania wszystkiego, zaciskania pasów z powrotem – jednak w foteliku od Avionaut nie było z tym problemów – wszystko przebiega szybko i sprawnie.

Baza od początku robi dobre wrażenie z jednego prostego powodu – jest zdecydowanie najsolidniejsza ze wszystkich, które dane nam było testować. Oczywiście posiada regulowaną nogę (w szerokim zakresie) i jest montowana w standardzie isoFix, więc zarówno montaż jak i demontaż jest prosty i zajmuje kilka sekund. Poprawne ustawienie tak bazy, jak i fotelika jest znacznie ułatwione dzięki sygnałom dźwiękowym i wizualnym (określanym przez producenta mianem systemu click’n’drive), więc naprawdę ciężko jest ustawić coś źle.

Podczas jazdy bez dziecka okazało się, że ma jeszcze jedną poważną zaletę – baza jest bardzo cicha “na pusto”. Może to wydawać się nieco dziwnym spostrzeżeniem, ale dla nas istotnym – niektóre modele innych firm na jakichkolwiek wybojach sprawiały wrażenie jakbyśmy wozili z tyłu worek aluminiowych puszek – w bazie od Avionaut ten problem nie występuje.

Dodatkowym atutem jest kompatybilność bazy z fotelikiem dla noworodków Avionaut Pixel, więc nie ma konieczności wymiany bazy przy przesiadce dziecka z jednego fotelika do drugiego gdy przyjdzie na to czas.

Na koniec kilka słów o rzeczy najważniejszej – bezpieczeństwie. Avionaut AeroFIX RWF przeszedł pozytywnie bardzo rygorystyczny test “Plus Test” szwedzkiego instytutu VTI – zaliczenie go w zasadzie gwarantuje najwyższy poziom bezpieczeństwa, tym bardziej że testy te są prowadzone wyłącznie na fotelikach montowanych tyłem do kierunku jazdy, więc grupa testowa jest konkretna, a co za tym idzie – test jest bardzo dokładny.

Podsumowując, zarówno baza jak i fotelik zasługują na wysokie noty pod wieloma względami wyprzedzając, nieraz znacznie droższe, konstrukcje konkurencji. Wysoka jakoś użytych materiałów i montażu, solidność, bezpieczeństwo i nienaganny styl – wszystko to stawia fotelik w bardzo dobrym świetle.

Najlepszym recenzentem jest tu prawdopodobnie sama Emma – ja mogę opisywać swoje (bardzo pozytywne) wrażenia, ale to ona w AeroFIX RWF podróżuje na codzień i zdecydowanie wygląda na zadowoloną – a szczęśliwe dziecko to szczęśliwa mama :).

Mogę z czystym sumieniem polecić firmę Avionaut –  z pewnością warto zwrócić na nią uwagę, gdyż oferowane  produkty są naprawdę premium – a ceny niekoniecznie :)